Winamp Efsanesi Geri Dönüyor…

20 Aralık’ta tedavülden kaldırılacak olan Winamp resmen kurtuldu. Winamp’ın yeni sahibi Radionomy oldu.
AOL’ın dolaşımdan kaldırdığı fakat tepkiler sonrasında elden çıkarmaya karar verdiği yılların efsane (MP3) medya oynatıcısı Winamp’ın yeni sahibi belli oldu. İnternet üzerinden stream müzik yayını ile ünlenen Radionomy Winamp’ı satın aldığını resmen duyurdu. Geçtiğimiz haftalarda Winamp’ın alan adı sunucularının Radionomy’ye geçtiği, firmanın muhtemelen Winamp’ı satın almış olduğunu konusundaki spekülasyonlar da böylelikle netlik kazanmış oldu. Bu durumö böylelikle resmen onaylanmış oldu.

Dolaşan haberlere göre Radionomy, Winamp’ı almak için 5-10 milyon US$ bir bedel ödemenin yanı sıra, AOL ayrıca şirketin %12 hissesine de ortak olmuş. Bir ay öncesine kadar Winamp’ı yok etmeyi düşünen AOL’ün, Winamp’ın arkasındaki halk desteğini de görünce onun geleceğinden para kazanma umuduyla Radionomy’e ortak olması bir hayli dikkat çekici.

Radionomy aslında kuruluşu 2008′de senesine uzanan bir internet radyosu. Kullanıcıların birçok internet radyosuna ulaşımını sağlamamın yanı sıra dileyen kullanıcıları kendi radyo kanallarını kurmalarına da izin veriyor.

Radionomy’nin yaklaşık 13 milyon dinleyicisini Winamp sayesinde bir hayli arttıracağı bekleniyor.