GSM Operatörlerine WhatsApp Darbesi

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte internet üzerinden mesajlaşma uygulamalarının kullanım oranlarında artış gözleniyor. Bu durum ise en çok operatörlerin SMS paketleri satışını etkiliyor.
Günümüzde Mobil teknoloji o kadar büyük bir hızla ilerliyor ki bir kaç yıllık alışkanlıklarımız tamamiyle evrim geçiriyor. Öyle ki bir kaç yıl öncesinde 3G‘nin ve akıllı telefon kullanımının bu kadar yaygın olmadığı dönemlerde SMS paketleri hayatımızda çok büyük bir yer kaplıyordu.
GSM Öperatörleri aralarında 5000, 10000’lik SMS paketleriyle rekabete giriyor, SMS kampanyalarıyla kullanıcı çekmeye çalışıyorlardı. O dönemlerede Facebook üzerinden anlık mesajlaşma, Facebook MSN entegrasyonu da bulunmamaktaydı.

WhatsApp gibi uygulamalar yaygın değildir, kullanımları zor ve pahalı oluyordıu.

Özetle ya telefonla konuşacaktık ya da SMS gönderecektik. Telefonla görüşmek o şartlarda pahalı olduğu için özellikle gençlerin tercihi, SMS paketlerinden yana oluyordu.

Teknolojik gelişmeleri araştıran ve değerlendiren Ovum ,WhatsApp gibi uygulamaların artmasıyla internet üzerinden anlık konuşma sektörü 2016’da hızla büyüyecek ve 54 milyar Dolarlık bir piyasaya ulaşacağını ön görüyor.
2009 yılında Operatör şirketlerinin SMS’den kazançlarının yüzde 57 olduğu göz önünde bulundurulursa aradan geçen sürede gerçekleşen %10 oranındaki düşüş neticesinde %47 olarak gerilediği görülüyor.

WhatsApp gibi uygulamaların daha da yaygınlaşmasıyla önümüzdeki yıllarda SMS kullanımı daha büyük bir hızla azalması kaçınılmaz görünmekte. Kullanıcılar birbirlerine WhatsApp’ın var mı diye soruyorlar.

Artık SMS paketleri yerine 3G paketleri alınmaya başladı. Elbette operatörleri üzen bir konu WhatsApp gibi uygulamaların fazla bir trafik kullanmaması bu nedenle yüksek kota gerektirmemesi. 100 MB’lık internet paketiyle sadece WhatsApp tercih eden bir kullanıcı 1 ay idare edebilecek durumda.

Operatörlerin önümüzdeki dönemlerde ne gibi bir strateji izleyeceklerini birlikte göreceğiz.

Mustafa Çolak
Uluslararası İnteraktif Medya
Kurucu Başkan