Gözünüze sahip çıkın

Değerli blog okuyucularımız,

yeryüzünde birçok insan göz sorunlarından şikâyetçidir. Modern teknolojinin bu rahatsızlıklarda azımsanmayacak oranda pay sahibi olduğu ise bilinen bir gerçektir.

Bilgisayar, televizyon oyun konsolları ve sinemaya kadar her teknolojik ürün, gözlerimizin sağlığına uzun vadede tehdit unsuru niteliğindedir. Bilgisayar bu unsurların başında yer almaktadır.

Göz uzmanları PC ve Notebook kullanımının göz hastalıklarında birincil etmen olduğunu vurguluyor. Gözlerde kuruluk, yanma, kızarıklık, baş ağrısı ise semptomların arasında sıralanıyor.

Bilgisayar monitörü gözleri kötü etkiler mi?

Gözlerimiz anatomik yapıları gereği görüş açısına göre hareket etmeye, uzaklığa göre küçülmeye-büyümeye hazırlıklıdır. Ekran başında 10 saat geçiren kullanıcılar, bu imkânı bulamaz ve gözleri tek bir noktaya, sabit bakmaktan yorulur.
Gözlerin sağlığını koruyabilmesi için göz kırpmak çok önemlidir. Bilgisayar başında çalışırken gözlerimizi çok nadir kırparız. Bu durum gözlerin kurumasına neden olur. Göz yorgunluğuna bağlı semptomların ve kuruluğunun birincil sebebi budur.

Bir diğer etmen ise bilgisayar ekranındaki görsellerin günlük hayata nazaran gösterdikleri farklılıktır. En kaliteli ekran bile gözün doğası gereği alışık olduğu görsellerin yerini tutamaz. Yine ekrandan az da olsa yayılan radyasyon, gözün çalışma prensibini engelleyici etki gösterir.
Etkilere asgari düzeye düşürmek adına öneriler

1. Hekimlerin önerdiği ilk tedbir bilgisayar ekranının her saat başında kapatılarak gözlerin 10 dakika dinlendirilmesidir. Pencereden dışarı bakılarak gözün doğal çalışma düzenine dönmesi sağlanabilir.

2. Ekran çözünürlüğünün doğru olması kadar oturma şeklinizin de gözler büyük önemi vardır. Dik bir pozisyonda, gözlerin monitörle aynı hizada olmasına özen gösterilmelidir.

3. Kontakt lens kullananların gözleriniz daha çabuk kuruyacaktır. Bunu engellemek için PC başındayken gözlğk kullanmak ve göz damlaları (suni gözyaşı damlası) ile bu kuruluğu minimize etmek mümkündür.

4.A, B2, E ve C vitaminleri, kalsiyum gözler için çok önemlidir. Gözlere iyi gelen besin maddeleri arasında başta havuç olmak üzere peynir, balık ve taneli meyveler bulunur.

Yine sonbahar ve kış aylarında taze sıkılmış meyve-sebze suları da tüketilmelidir.

Mustafa Çolak
Uluslararası İnteraktif Medya