Facebook WhatsApp’i Satın Aldı

Sonunda ipi Facebook göğüsledi.

facewhatsMark Zuckerberg bugün kendi Facebook hesabında yaptığı duyuru ile WhatsApp’ı satın aldıklarını, WhatsApp ve bütün takım Facebook ekibine katılacağını açıkladı. 450 milyondan fazla kullanıcısı olan WhatsApp, Zuckerberg’in açıklamasına göre Facebook içerisinde bağımsız olarak işletilecek.

Yazılımın geliştirmesi ve kullanımı aynen devam edecek hatta takım da aynı yerde çalışmaya devam edecek.

Peki ne değişecek? 450 milyon kullanıcısına her gün bir milyon kişi daha katan WhatsApp, Facebook’un maddi ve teknolojik imkanlarından da yararlanabilecek. Aynı şekilde Facebook ekibi de WhatsApp ekibinden ve geliştirdikleri yeniliklerden yararlanma imkanı bulacak. WhatsApp daha da güçlendirecek.

Facebook’un WhatsApp’ı almasına gerek var mıydı? Facebook Messenger sadece Facebook arkadaşları arasında iletişime imkan tanıyan bir uygulama olması sebebiyle bir çok konuda yetersiz kalıyor. Oysa WhatsApp Facebook gibi ağlardan bağımsız bir platform. Kısacası Zuckerberg bu stratejik satın alma ile Chat dünyasını kontrolü altına almak konusunda önemli bir avantajı yakalamış görünüyor.

Peki WhatsApp ne kadara satıldı? WhatsApp 4 Milyarı $ nakit + 12 Milyar facebook hissesi karşılığında tam 16 milyar dolara satıldı!

Açıklamanın orijinal İngilizce metnini de aşağıda görebilirsiniz:

http://newsroom.fb.com/News/805/Facebook-to-Acquire-WhatsApp