Google akıllı evlere giriyor

Google, gelecekte oluşturmak istediği ekosistemin altyapısını güçlendirmek için büyük bütçeli bir satın alıma imza attı. Teknoloji devi, yangın alarmı ve termostat gibi ürünler geliştiren Nest firmasını 3.2 milyar dolara satın aldı.

Google, günlük hayatta kullanılan çeşitli tüketici ürünlerini son derece çekici tasarımlarla sunan Nest firmasını bünyesine kattı. Nest, ilk olarak 2011 yılında sunduğu ve akıllı telefonla dışarıdan kontrol edilebilen termostat ile adını duyurdu. Kendi kendini programlayabilen termostat, evlerin ısı ve soğutma maliyetini yüzde 20 oranında azaltmasıyla ABD’li tüketicilerin en beğendiği ürünler arasına girdi. Google, şimdi akıllı alarm sistemleriyle dikkat çeken Nest’i satın alarak, evlerin içinde de yayılmayı amaçlıyor.

USA Today sitesine konuşan Forrester analisti Frank Gillett, “Google, sadece mobil cihazlarda kullanılan işletim sistemi geliştirmek yerine, Nest’in yazılım-donanım çözümlerini de elde etmek istiyor. Böylece, evlerle bağlantı kurma fikrini öne çıkarıyor” yorumunda bulundu.

Google, 2010’da Nest’in başına geçmeden önce Apple’da iPhone ve iPod tasarım ekiplerinde yer almış CEO Tony Fadell’ın, görevine devam edeceğini açıkladı. Fadell, Google ile ortaklık fikrini 2013 yazından bu yana değerlendirdiklerini söyledi.